Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Bez križa nema uskrsnuća (12. nedjelja kroz godinu – C)

Bez križa nema uskrsnuća (12. nedjelja kroz godinu – C)

Isus je po izviješću sv. Luke već dugo u javnom životu. Neumorno propovijeda po selima i gradovima kraljevstvo Božje. Uvijek će narodu naglašavati da ne govori u svoje ime nego u ime Onoga koji ga je poslao. Nije neki samozvani prorok. Kao istinski učitelj ne ide sam. Okružio se svojim učenicima koje je odabrao tako što ih je pozvao da ga slijede. Oni će biti svjedoci svemu onomu što je on činio i govorio. Pred učenicima i mnoštvom naroda čini čudesa, ne da bi istakao svoju moć, nego više zato što želi reći da to čini snagom Onoga koji ga je poslao. Prije čuda Isus upućuje svoje molitve Ocu nebeskom, upire svoj pogled prema Nebu. A sve za to da pomogne potrebitima, bilo da oživljava mrtve, liječi bolesne ili siti gladne. U Isusa kao javnu osobu, kao propovjednika, uprte su oči javnosti. S jedne strane je narod kojemu on propovijeda kraljevstvo Božje, a s druge strane su njegovi učenici. Došlo je vrijeme da malo predahne, da se u samoći pomoli. A to je učinio tako što je svoje učenike poslao da propovijedaju narodu, da izgone zloduhe i da liječe bolesnike, a kada su se učenici vratili izvijestili su ga o svome radu. Isus je uhvatio trenutak da upita učenike što to ljudi o njemu govore, tko je on. Želi čuti koliko je narod njega shvatio, i jesu li narodu važnija čudesa ili njegova poruka, odnosno što narod uopće misli o Isusu i tko je Isus u njihovim očima. Isus je jednom okupljenom mnoštvu rekao došli ste zato što ste se nasitili, dakle, došli ste radi čuda, radi besplatnoga ručka. Isus se i u današnjem evanđelju ponio ljudski pa nije narod pitao tko je on za njih, nego pita svoje učenike, onako, rekli bi mi danas, diskretno, tko i što je on narodu. Isus nije pitao zato što misli da bi možda morao mijenjati pravac svoga djelovanja. Ne. On nije političar koji stoji pred izborima za drugi mandat pa da vidi što se to narodu nije do sada svidjelo, što bi trebao mijenjati. Ne, nego prije svega da vidi kako njegove riječi dolaze do srca njegovih slušatelja. Tako jednom dok su bili na molitvi, kako kaže današnje evanđelje, Isus upita učenike: „Što govori svijet, tko sam ja?“ Možda nas čudi jedno ovako pitanje jer nikada nije lako odgovoriti na ovakvo pitanje. Koliko je ljudi, toliko je mišljenja. Neki su očekivali nekoga koji pokazuje svoju moć prema Rimljanima kao okupatorima. Očekivali su političkog osloboditelja, nekog reformatora, nekoga tko nije sličan dosadašnjim prorocima. Svaki čovjek ima svoja očekivanja, a ona su različita, ovise o situaciji u kojoj se čovjek nalazi. Sjetimo se pitanja Ivana Krstitelja kada je dospio u tamnicu, kako je poslao svoje učenike da pitaju Isusa je li on Krist, Mesija, Pomazanik ili da čekaju nekoga drugoga. Zašto je to Ivan pitao? Vjerujem zato što je dospio u zatvor, što pati radi istine pa je posumnjao kao čovjek u svoje poslanje pa i u poslanje Isusovo. U dobru je lako se veseliti, klicati. Sa zadovoljstvom su ljudi jeli kruh i ribu koje je Isus umnožio. Lakše je besplatno jesti, negoli raditi. Međutim, Isus želi svima, ne samo apostolima, reći koji je smisao života. Za Isusa nema lagodnoga života. Nema života bez muke, bez križa i žrtve: „Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.“
Po riječima apostola narod je Isusa doživio kao jednog od proroka, sličnog Ivanu Krstitelju, sličnog Iliji ili nekom drugom proroku. Isus ne ispravlja svoje učenike niti im govori da je narod u krivu, nego kad je Isus čuo što narod o njemu misli, upitao je i svoje učenike: „A vi, što vi kažete, tko sam ja?“ Petar će kao obično istrčati prvi sa svojim odgovorom: „Krist – Pomazanik Božji!“ Na jednom drugom mjestu u evanđelju na ovo isto pitanje Isus je pohvalio Petra, ohrabrio ga i predao mu neke ovlasti, predao mu je ključeve neba, moć opraštanja grijeha. A ovdje, sasvim drugačija Isusova reakcija. Nemojte o tome nikome govoriti. Zadržite to što je Petar priznao i ispovjedio za sebe. Jer: „Treba da Sin Čovječji mnogo pretrpi, da ga starješine, glavari svećenički i pismoznanci odbace, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.“ Isus s ovim riječima želi svoje učenike pripremiti na ono što ih čeka. Umjesto slave i radosti što je među njima „Krist – Pomazanik Božji“, Isus govori o muci, o smrti. Ali, za razliku od svih dosadašnjih proroka, Isus ne ostaje na smrti, nego nadodaje ono najvažnije – da će treći dan uskrsnuti. Međutim, da bi se do uskrsnuća došlo, treba Isusa slijediti svaki dan i nositi svoj križ. To vrijedi za apostole, to vrijedi za sve nas.
Zanimljivo bi bilo čuti danas naš odgovor: „Što tebi znači Isus Krist? Tko je on za tebe? Tko je Isus Krist za mene? Tko je On za mene u vrijeme neuspjeha, u vrijeme neke teške bolesti ili gubitka radnog mjesta ili neke drage osobe?“ Odnosno kako bi zvučali naši odgovori u onim trenucima kada nam se sve poklopilo i bilo izvrsno u obitelji, na radnom mjestu, kada što god da taknemo postaje zlato?
Poučeni Isusovim riječima iz današnjega evanđelja moramo život shvatiti i prihvatiti tako da bez križa ne ide, da bez muke ne ide, da bez gubitaka nema ni dobitaka, da bez smrti nema uskrsnuća.
A sve drugo kao što su traženja iscjelitelja, traženja proroka ove ili one vrste, traženje čudesa, traženje života bez križa, horoskopa, magije, gledanja u karte, čitanja s dlanova i drugih samozavaravanja vodi u gubitak ovog kao i vječnog života.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Lk 9, 18-24

Dok je Isus jednom u osami molio, bijahu s njim samo njegovi učenici. On ih upita: »Što govori svijet, tko sam ja?« Oni odgovoriše: »Da si Ivan Krstitelj, drugi: da si Ilija, treći opet: da neki od drevnih proroka usta.« A on će im: »A vi, što vi kažete, tko sam ja?« Petar prihvati i reče: »Krist –- Pomazanik Božji!«
A on im zaprijeti da toga nikomu ne kazuju. Reče: »Treba da Sin Čovječji mnogo pretrpi, da ga starješine, glavari svećenički i pismoznanci odbace, da bude ubijen i treći dan da uskrsne.«
A govoraše svima: »Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka danomice uzima križ svoj i neka ide za mnom. Tko hoće život svoj spasiti, izgubit će ga; a tko izgubi život svoj poradi mene, taj će ga spasiti.«