Najnovije vijesti
Naslovnica / IZ ŽIVOTA ŽUPE / Hodočašće u Italiju, treći dan – prvi dio (23. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, treći dan – prvi dio (23. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, treći dan
Prvi dio (23. travnja 2019.)

Prvi dio trećega dana hodočašća bio je rezerviran za obilazak antičkog Rima. Pod dolasku u središte Grada, hodočanici su preuzeli audio-slušalice i krenuli sa svojim vodičima prema Colosseumu. Na putu su se zaustavili kod crkve Sv. Petra u okovima, gdje su razgledali znamenitosti: Michelangelovog Mojsija, grob Julija Klovića, relikvije okova sv. Petra i relikvije sedam braće Makabejaca.
Uskoro su stigli pred Colosseum, poznatiji kao Amfiteatar flavijevaca, kojega je započeo graditi car Vespazijan a dovršio njegov sin Tit. Uz obavezno fotografiranje i pjesmu na usnama, hodočasnici su obišli Konstantinov i Titov slavoluk. Uputivši se prema samom središtu antičkog Rima, s pažnjom su slušali tumačenja vodiča i razgledavali Vječni grad. Nekoliko minuta udaljenosti od Rimskog koloseuma, 53-je hodočasnika stiglo je na Forum Romanum, drevni centar Rimskog Carstva. Imali su prigodu razgledati i Fori imperiali, carske trgove koji se prostiru paralelno s Forumom. Nakon obilaska znamenitosti brežuljka Palatina, uputili su se prema Kapitoliju, gdje su uživali u prekrasnoj panorami na carski Rim. Tu su kratko razgledali trg Campidoglio i nastavili prema Vittorijanu, spomeniku koji je podignut krajem 19. stoljeća u spomen na ujedinjenje Italije. Osobito je bilo zanimljivo vidjeti smjenu straže na Oltaru domovine (Altare della Patria), kao i uživati u pogledu koji se pruža prema Venecijanskom trgu (Piazza Venezia). U 12 sati hodočasnici i njihovi fratri učinili su stanku za ručak, a program se nastavlja u poslijepodnevnim satima.