Najnovije vijesti
Naslovnica / Preporučamo / Izlet framaša u Imotski

Izlet framaša u Imotski

U utorak, 25. lipnja 2019. godine, nekolicina framaša iz Frame Gospe van grada, Frame Dubrava i Frame Šubićevac uputili su se pod vodstvom fra Jerka Kolovrata na izlet u Imotski. Framaše je u Imotskom dočekao župni vikar fra Lazar Perica, budući župnik u Bilicama. Predstavio je ukratko povijest crkve i samostana sv. Frane te štovanja Gospe od Anđela, zaštitnice grada Imotskog. Potom su framaši imali priliku razgledati samostanski muzej za koji je najvećim dijelom zaslužan omiljeni franjevac, pok. fra Vjeko Vrčić. Uputivši se od samostana prema Modrom jezeru framaši su uživali u prirodnim ljepotama grada Imotskog. Posebno je bilo zanimljivo vidjeti imotsku tvrđavu Topanu u čijem se srcu nalazi crkvica Gospe od Anđela, koju Imoćani podigoše Gospi u znak zahvale za oslobođenje Imotskog od turske vladavine. S Topane se pruža predivan pogled na Gospin dolac, Modro jezero, Imotsku krajinu i Hercegovinu. Preko trga Tina Ujevića i kroz imotske ulice framaši su se radosno vratili u samostan na ručak gdje su ih dočekali imotski framaši. Zahvaljujemo gvardijanu i župniku fra Kristianu Stipanoviću i župnom vikaru fra Zoranu Kutleši, što su se pokazali pravim domaćinima i obilatim ručkom ogrijepili mlade Šibenčane. Nakon ručka framaši su se kratko osvježili kod fra Jerkovih roditelja Miljenka i Antonije, nakon čega su se uputili prema Crvenom jezeru, još jednom krškom fenomenu. Prošašvši niz Rebića stranu krenuli su prema Prološcu gdje su uživali u bistrini i hladnoći rijeke Vrljike. Izlet je završio na vidikovcu iznad jezera Galipovac i Prološkog blata, na kojem se nalazi otočić Manastir gdje se još uvijek vide ostaci starog imotskog franjevačkog samostana.