Najnovije vijesti
Naslovnica / IZ ŽIVOTA ŽUPE / Križni put kroz 14 dana: 10. postaja – Isusa svlače

Križni put kroz 14 dana: 10. postaja – Isusa svlače

Korizmenu pobožnost križnog puta, zbog novonastale krizne situacije u domovini i svijetu, u narednom razdoblju nećemo moći slaviti s narodom. To nije razlog da od molitve i čašćenja Kristova križa odustanemo. Naprotiv, potrebna je još usrdnija i ustrajnija molitva. Težina sadašnje situacije i dana koji su pred nama, podsjećaju na postaje Isusovog križnog puta. Zato ćemo kroz 14 dana, svakoga dana, razmišljati o jednoj postaji križnog puta. Budimo zajedno u molitvi i kroz kratke meditativne tekstove i molitve, nastojmo svoje patnje sjediniti s patnjama Kristovim.

——————————

(Nedjelja, 29. ožujka 2020.)

10. postaja: Isusa svlače

P. Klanjamo Ti se, Kriste, i blagoslivljamo Te.
O. Jer si po svome svetome križu svijet otkupio.

Znak završog juriša mržnje i zloće prema Isusu jest Isusovo ogoljenje. To bi trebao biti znak poniženja i gubitka dostojanstva. Ali, Isusovo svlačenje na Isusu ne otkriva ništa, ali svlači maske s lica ljudi, otkriva svu podlost i bijedu ljudi okorjelih u grijehu. Isus nema što skrivati, on je onaj koji sve iznosi na vidjelo. Upravo naš odnos prema Isusu definira razinu istinitosti našega bića.

Koliko sam u Bogu, toliko sam u istini. Nakon prvog grijeha Adam se skriva i Bog ga pita: “Gdje si?”. I dok Adam i Eva bježe od lica Božjega jer su spoznali vlastitu svučenost i golotinju, u punini vremena Nova Eva, Blažena Djevica Marija, kaže: “Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi.” Ako činiš dobro, radovat ćeš se Božjem pozivu i reći: “Evo me!”. Ako činiš zlo, bježiš i od sebe i od Boga. Mislimo dobro, govorimo dobro, činimo dobro i budimo ljudi istine, a ne obmane.

Oče naš…

fra Jerko Kolovrat