Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Ne bojte se! (12. nedjelja kroz godinu – A)

Ne bojte se! (12. nedjelja kroz godinu – A)

Prije tjedan dana slušali smo evanđelje koje govori o velikoj žetvi i malom broju radnika. Sveti Matej piše kako je Isus upravo radi manjka radnika učenicima rekao: „Molite dakle gospodara žetve da pošalje radnika u žetvu svoju.“ Prvi radnici koje je Isus izabrao u svoju žetvu bili su njegovi apostoli koje evanđelje spominje poimenice. Njima je dao punomoć da izgone zloduhe, liječe svaku bolest i svaku nemoć.
Ljudski gledano, vjerujemo da je ovo učenicima godilo. Mogli su se ponositi ovlašću koju im je Isus dao.
Današnje evanđelje, istog evanđelista Mateja, zvuči sasvim drugačije. Nema govora o nekakvim ovlastima i pogodnostima već ih Isus upozorava na što će sve u svom radu nailaziti, upozorava ih na opasnosti koje prijete njegovim učenicima. Neće učenici nailaziti svugdje i svuda na otvorena vrata u svom djelovanju. Nailazit će na otpor mnogih. Stoga im Isus govori: „Ne bojte se ljudi.“ „Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo, ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga, koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu. Ne prodaju li se dva vrapca za novčić? Pa ipak, ni jedan od njih ne pada na zemlju bez Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi sve izbrojene. Ne bojte se dakle! Vrijedniji ste nego mnogo vrabaca.“
Međutim, neće proći dugo vremena i apostoli će vidjeti svojim očima neopisivu ljudsku brutalnost i zloću koju je iskusio njihov učitelj Isus. Istu sudbinu doživjet će i sami apostoli. Doživjet će progone, tamnice, udarce, a na kraju i mučeničku smrt. Budući da je Isus sve to predvidio, kako za sebe tako i za njih, on ih je na neki način želio na sve to pripremiti. Isus se poslužio pričom iz svagdašnjega života da bi im dočarao ljubav koju gaji Otac nebeski prema njemu kao Sinu, ali i prema njima i svakom drugom koji bude radio kao radnik u Božjoj žetvi. Stoga im donosi slike malih i neznatnih vrabaca za koje Bog skrbi. Ako već Otac nebeski toliko skrbi za male i neznatne vrapčiće, kako neće onda za ljude, za svoje radnike, za navjestitelje radosne vijesti, za ljude koje je stvorio na svoju sliku i radi kojih je poslao Njega, Isusa, svoga Sina. Tri puta Isus govori apostolima: „Ne bojte se“! Zašto Isus to naglašava, zašto tri puta govori: „Ne bojte se!“? Vjerujem zato što će sigurno ne samo apostoli nego i svi oni koji se budu priznavali Kristovim učenicima, vjernicima, a posebno izabranim svjedocima Božje ljubavi prema čovjeku, navjestiteljima Isusove žrtve života za spasenje ljudi, svi takvi nailazit će na manje ili veće poteškoće. Ta mala skupina ljudi, Kristovi apostoli trpjeli su, kako smo već naveli progonstva, zlostavljanja pa i nasilničku smrt. Već prve kršćanske zajednice, na samim počecima kršćanstva, vlastodršci su progonili, mučili i ubijali. Mnogi trpe samo zato jer su kršćani. Sjetimo se mi stariji onih olovnih vremena u kojima nije bilo lako biti kršćanin, posebice za one koji su obavljali javne poslove. Pa još i danas, evo, baš u ovo vrijeme neki u našoj državi, iako vjernike fizički nitko ne progoni, Crkvu i vjernike gledaju kao najveće neprijatelje društva. I to baš oni koji zagovaraju važnost pluralnog društva, demokraciju, slobodu, koji se kunu i kažu da su njima svi jednaki bez obzira na boju kože, na vjersko uvjerenje, spol. Ti isti za vjernike govore da su nazadni i neki polusvjetovi. Nismo li svjedočili ovih nekoliko posljednjih mjeseci i tjedana kako čovjek gubi na svome ugledu u medijima, na društvenim mrežama, u hrvatskom modernom društvu, ako javno prizna da je kršćanin i vjernik. Međunarodno priznata znanstvenica, a mnogi su u Hrvatskoj na nju bili i ponosni, ali, kada se čulo da je vjernica, odmah je splasnulo oduševljenje jer, Bože moj, ne može netko biti znanstvenik i vjernik. Iako to nisu fizička progonstva, ali pokazuje se i ovdje ono Isusovo proroštvo svojim učenicima da će trpjeti samo za to što se priznaju njegovima. Tako je bilo u Isusovom vremenu, tako je i danas. Međutim, Isus takve koji svjedoče javno svoju vjeru, još više one koji žive svoju vjeru, ne napušta. Naprotiv. On za takve svjedoke vjere kaže: „Tko god se dakle prizna mojim pred ljudima, priznat ću se i ja njegovim pred Ocem, koji je na nebesima.“ Ove Isusove riječi tješe i ohrabruju vjernike svih vremena pa i nas danas. Ne trebamo se toliko obazirati na ljudska mišljenja koja su ionako nestalna kao što je sve ljudsko nestalno i prolazno. Više se trebamo truditi da naša pripadnost Kristu ne bude samo verbalna i folklorna nego da naš praktični život, naš svagdan svjedoči i pokazuje pripadnost Kristu i vjeru u njega. Poznata je ona stara izreka: „Primjeri privlače.“ Privlačiti možemo samo svojim vjerodostojnim kršćanskim životom. Naši vjerodostojni kršćanski primjeri trebali bi biti, osim čvrste vjere: poštenje, istinoljubivost, solidarnost s potrebitima, nedjeljna sveta misa, kršćanski odgoj djece, zuzetost za pravdu i mir kao i sve drugo što nas čini više ljudima i vjernicima. Isus i danas govori i meni i tebi: „Ne bojte se!“ Mnogi su se oslonili na ove Isusove riječi i povjerovali mu. Nema razloga da mu i mi ne povjerujemo. Dovoljno je pogledati u miru na naš dosadašnji život, kako ovaj naš tjelesni, materijalni, tako i onaj duhovni, vjerski pa ćemo vidjeti da nas Krist stalno prati. Molimo Krista da nam da snage i hrabrosti danas za njega svjedočiti pa da i mi čujemo one njegove obećavajuće riječi: priznat ću i ja vas pred svojim Ocem nebeskim, jer ste se vi mojim priznavali pred ljudima.
Isuse, ojačaj nam vjeru i daj nam snage da možemo neustrašivo svjedočiti vjeru u tebe i nebeskog Oca, snagom Duha Svetoga, kako našim riječima tako i našim životom.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Mt 10,26-33

U ono vrijeme: Reče Isus svojim apostolima:
»Ne bojte se ljudi. Ta ništa nije skriveno što se neće otkriti ni tajno što se neće doznati.
Što vam govorim u tami, recite na svjetlu;
i što na uho čujete, propovijedajte na krovovima. Ne bojte se onih koji ubijaju tijelo,
ali duše ne mogu ubiti. Bojte se više onoga koji može i dušu i tijelo pogubiti u paklu.
Ne prodaju li se dva vrapca za novčić?
Pa ipak ni jedan od njih ne pada na zemlju
bez Oca vašega. A vama su i vlasi na glavi
sve izbrojene. Ne bojte se dakle!
Vrijedniji ste nego mnogo vrabaca.
Tko god se, dakle, prizna mojim pred ljudima, priznat ću se i ja njegovim pred Ocem, koji je na nebesima. A tko se odreče mene pred ljudima, odreći ću se i ja njega pred svojim Ocem, koji je na nebesima.«