Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Neka zaživi Kristovo kraljevstvo! (34. nedjelja kroz godinu – B)

Neka zaživi Kristovo kraljevstvo! (34. nedjelja kroz godinu – B)

Ime nam daju drugi, obično roditelji. Ima ljudi koji bi rado imali drugo ime jer im se njihovo ne dopada. Nadimke nam daju, također, drugi. Obično kolege, prijatelji, braća ili sestre. Nadimak uglavnom odgovara našoj vanjštini, našem ponašanju, a ponekad i našem karakteru. Neki kao glumci, pjevači i drugi iz zabavnog svijeta sami sebi daju „umjetnička“ imena i po tim imenima se prepoznaju. Osim imena i nadimaka, ljudi nose i neke titule. Titule se dobivaju završetkom školovanja. Neke titule se dobivaju vršenjem određene službe. Ima i takvih koje se daju poznatim osobama, radi nekih zasluga i nazivamo ih „počasne“ titule. A nekada nekomu dajemo titulu samo da mu se narugamo.
I današnja liturgijska čitanja, posebno evanđelje, govore o titulama, govore o kraljevskoj tituli. Odlomak iz Ivanova evanđelja donosi nam razgovor Isusa i Pilata. Sve se to odvija u Pilatovoj sudnici. Iz Pilatova govora dade se zaključiti kako se on Isusu kao kralju ruga.
Puno prije Pilata ljudi su htjeli Isusa proglasiti kraljem, jer ih je na čudesan način nahranio. Isus je to odbio. On se povukao u osamu da se to ne dogodi. Pred Pilatom, koji ga pita: jesi li ti kralj židovski; Isus najprije odbija govor o zemaljskom kraljevstvu, pa kaže: „Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta.“ S tim je htio reći: Nemam ja ništa s vašim zemaljskim kraljevstvom, jer su ona puna spletki, laži, podvala, atentata, progonstva, zatvora, ratova…
Sigurno se pitamo:
Zašto onda Crkva slavi Isusa kao kralja ako on sam kaže da ne želi kraljevstvo na ovome svijetu? Nije li Crkva mogla naći neko drugo ime za ovu posljednju nedjelju u crkvenoj godini? Što nama, kojima danas kralj baš ništa ne znači, govori ova svetkovina? Ne govori li ova svetkovina više o Crkvi nekih prošlih vremena, nego o Isusu Kristu?
Neki tvrde da je Crkva uvela ovu svetkovinu u vremenu nestanka kraljeva s društvene pozornice i nastankom demokratskih društava, da bi pokazala svoju moć i poziciju u društvu, koju je očito gubila s dolaskom demokracije. Drugi, opet tvrde, teološki gledano, da je Crkva uvela ovu svetkovinu na posljednju nedjelju u crkvenoj godinu kako bi istaknula nju kao vrhunac piramide svih crkvenih blagdana i svetkovina, a Isusa pokazala kao kralja – vladara svega vidljivoga i nevidljivoga. Bilo kako bilo, očito je da mi Bogu dajemo imena i titule koje on nije želio. Vjerujem da bi Isus i danas odbio ovu titulu. To se iščitava iz svih njegovih nastupa. On sebe izjednačava sa siromasima, bolesnima, prognanicima, zatvorenicima, a nikada s kraljevima. To se vidi iz njegovih riječi kada kaže: „Bio sam gladan i dadoste mi jesti. Bio sam žedan i napojiste me. Bio sam bolestan i u tamnici i pohodiste me. I sve što učiniste ovim najmanjima, meni učiniste.“ To je Isus.
Ali, vidjevši kako se Pilat ruga s njim, reći će Pilatu bez uvijanja: „Ako baš hoćeš, da, ja sam kralj. Ja sam se zato rodio i došao na svijet, da svjedočim za istinu. Tko je god od istine, sluša moj glas.“ S ovim Isus otkriva nakanu i važnost svoga dolaska i poslanja. Isusovo poslanje je, dakle, živjeti istinu, svjedočiti istinu i naviještati istinu, a istina je Bog. Današnje predslovlje pokazuje kako je i Crkva, nadahnuta Isusovim riječima da je On došao na svijet da svjedoči i živi istinu, nadišla sve one spekulacije oko motiva uvođenja ove svetkovine pod imenom Krista kralja. Riječi predslovlja govore da je kraljevstvo Božje sasvim nešto drugo od svega ovozemaljskoga i da to nema ništa s politikom, ma kolikogod Crkva težila za političkom moći, pa kaže: Kraljevstvo Božje je „kraljevstvo istine i života, kraljevstvo svetosti i milosti, kraljevstvo pravde, ljubavi i mira.“ Dakle, Božje, Isusovo kraljevstvo je: Istina, Život, Svetost, Milost, Pravda, Ljubav i Mir. Stoga nastojmo upravo ove velike riječi živjeti te time širiti kraljevstvo Božje.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Iv 18, 33b-37

U ono vrijeme: Reče Pilat Isusu:
»Ti li si židovski kralj?« Isus odgovori: »Govoriš li ti to sam od sebe ili ti to drugi rekoše o meni?« Pilat odvrati: »Zar sam ja Židov? Tvoj narod i glavari svećenički predadoše te meni. Što si učinio?«
Odgovori Isus: »Kraljevstvo moje nije od ovoga svijeta. Kad bi moje kraljevstvo bilo od ovoga svijeta, moje bi se sluge borile da ne budem predan Židovima. Ali kraljevstvo moje nije odavde.« Nato mu reče Pilat: »Ti si dakle kralj?« Isus odgovori: »Ti kažeš: ja sam kralj. Ja sam se zato rodio i došao na svijet da svjedočim za istinu. Tko je god od istine, sluša moj glas.«