Najnovije vijesti
Naslovnica / IZ ŽIVOTA ŽUPE / Proslava Imena Isusova

Proslava Imena Isusova

U crkvi Gospe van Grada, 14. siječnja 2019. godine proslavljen je blagdan Imena Isusova. Svečano euharistijsko slavlje s početkom u 19 sati predvodio je biskup šibenski mons. Tomislav Rogić. U koncelebraciji su bili biskup u miru mons. Ante Ivas, župnik fra Filip Milanović Trapo, kapelan fra Jerko Kolovrat te pastoralni suradnik fra Josip Klarić. Božićnim pjesmama koje je animirao Mješoviti pjevački zbor Gospe van Grada završili smo Božićno vrijeme te ulazimo u Vrijeme kroz godinu. Neka nam ime Isusovo bude nada i zaštita u svim danima i godinama našega života.

Homilija, mons. Tomislav Rogić

Draga braćo i sestre, subraćo svećenici, redovnici, redovnice,
župniče fra Filipe, Josipe, Jerko…
Presveto Ime Isusovo je blagdan posvećen Gospodinu Isusu, novorođenom Spasitelju. Ime Isus, hebrejski Je(ho)šua, nadjenuo je Bog Otac Svom utjelovljenom Sinu koji je rođen od Djevice Marije, a znači: “Bog je Spasitelj”. Sveti Pavao je kazao: “Ime nad svakim imenom!” (Fil 2,9). Sveti Franjo Asiški, bio je osjetljiv za sve što je bilo u vezi s Gospodinom, a naročito na ime Isusovo. Kad je izgovarao Isusovo ime, činio je to sa silnim žarom, a braću je opominjao: “Kad Njegovo Ime čujete, poklonite mu se sa strahom i poštovanjem licem do zemlje (Neh 8,6).
Kad se dijete rodi jedna od prvih stvari je da mu roditelji dadu IME. Zato i ovaj blagdan dođe kao kruna Božićnog vremena – ili u Božićnom vremenu, već kako se gdje slavi. Dijete Isus, dobio je ime još prije svoga rođenja. Anđeo Gabriel navijestio je Mariji: „nadjenut ćeš mu ime Isus“. Bog se rodio od žene, postade čovjekom i uze ljudsko ime koje znači BOG SPAŠAVA, Spasitelj, Izbavitelj. To je i njegova misija koju mu je Otac nebeski namijenio. Spasiti čovjeka!
Hajdemo ovako izgovoriti niz imena: Luka, Marko, Barbara, Srećko, Zlatko, Nikola, Filip, Jerolim, Dražen, Matko… i mogli bi nizati.
Vjerujem da kad god čujemo neko ime, odmah nas sjećanje vuče na nekoga koga znamo, a nosi ili je nosio to ime. Iza imena zamišljamo osobu i sjećamo se (bilo dobrog bilo lošeg) što nas s tom osobom veže. Sva naša sjećanja, doživljaji, sadašnji odnosi s tom osobom kao da su zalijepljeni za to ime. Može se čuti i ovako: Joj nemoj dati djetetu to ime. Znaš bio u selu jedan koji se tako zvao, nije se baš proslavio. Bolje mu dajte neko drugo. ILI obratno, poznati veliki ljudi, danas sportaši i glumci, pjevači, a nekada isključivo sveci bili su inspiracija za dati djetetu ime. Redovito se gledao kalendar, najbliži svetac. Danas je to za neke malo „zastarjelo“, a zapravo je bilo i jest jako pohvalno. Jer nisu to roditelji nekada činili iz hira, nego su svom djetetu s imenom sveca odmah birali i zaštitnika kojem će se moliti. I za uzor u životu stavljali sveca čije ime dijete nosi.
U nas nikada nije bio običaj dati sinu ime ISUS. U nekim narodima postoji to i danas. Zatekao sam se jednom u bolnici u inozemstvu. Na jednom odjelu liječnik je bio Filipinac. Nastala neka strka i svi traže Jesusa, Isusa. Dolazi liječnik i predstavi se dr. Jesus. Ma bilo mi drago i odmah sam se bolje osjećao. Bilo je to njegovo vlastito ime, ali je odražavalo i njegovu službu, misiju koju kao liječnik ima. Baš se poklopilo. Sve je to zapravo blijeda slika onoga što nama znači Ime Isusovo.
Stariji ljudi znali su reći kad bi nešto teško doživjeli, sa nekim se zlom susreli, iznenađeni bez riječi ostali, onda bi samo progovorili: Ime Isusovo, pa bi potiho dodali – oslobodi nas, spasi nas, udalji to od nas, pomozi nam. Ili jednostavno: Ime Isusovo budi s nama! – to će otkloniti svako zlo jer se Spasitelju utječemo.
Ime Isusovo tako je bilo početak molitve, razmišljanja, postavljanja prema nekoj osobi ili događaju. Zapravo, stavljanje sebe i svojih na Božju stranu, pod Spasiteljevo okrilje, u njegovu zaštitu.
Ili na početku nekog posla, činio se uvijek znak križa i zazivalo Ime Isusovo, da započeti posao bude učinjen na dobro, na blagoslov, da sve krene po dobru: u Ime Isusovo! To je značilo opredjeljenje za dobro, za Božje. Ne može se zlo činiti u Ime Isusovo – to je onda laž, sablazan, svetogrđe koje ne može na dobro izaći. U Isusovo ime može se samo dobro činiti.
Sveto Ime Isusovo, Ime Sina Božjega, Ime Spasitelja, Ime za Božju ljubav i dobrotu: kako smo i danas čuli u čitanju: „u ime Isusa Krista Nazarećanina ustani i hodaj!“ Imenom Isusovim prvi apostoli ozdravljaju bolesna čovjeka. Isus – Krist – Nazarećanin. Vlastito Isusovo ime koje mu roditelji dadoše, po nalogu anđela Gabrijela Mariji: „Nadjenuše mu ime Isus, kako ga je nazvao Anđeo, prije nego se u utrobi zače.“ Kao da je taj dio Imena vezan uz Božji plan i njegovo čovještvo, njegovu ljudsku prirodu. Dodat će Petar tome i KRIST – NAZAREĆANIN. Da bude posve precizno čije ime zazivaju: Božjeg pomazanika, Mesije – Spasitelja kojeg Bog Otac posla na zemlju. Potvrđuju i njegovo zemaljsko porijeklo – Nazarećanin. U Nazaretu je odrastao, tamo mu je živjela obitelj, tako ga je i Pilat natpisom na križu obilježio. On je taj koji spašava snagom Božjom, snagom Božje objave čovjeku, snagom Božje odluke da se rodi na slami, snagom neuništive ljubavi Božje po žrtvi na križu. Ako se barem katkad toga sjetimo s koliko ćemo poštovanja izgovarati to Ime!
U Starom Zavjetu IME Božje se ne izgovara, ono je sveto, nedodirljivo, neoprostiv je grijeh izgovoriti ga jer toga ljudi nisu bili dostojni. U Novom zavjetu Bog nam daruje svoje Ime u Sinu, da ga s poštovanjem izgovaramo, da mu se molimo, da mu zahvaljujemo, da otkrivamo kako spasenje Božje ulazi i u naš život. Kao da se misterij navještenja Blaženoj Djevici Mariji ne prestaje događati. Anđeo Gabrijel navijesti: Evo, začet će Djevica i roditi sina i nadjenut će mu ime Isus. On će spasiti narod svoj od grijeha njegovih. – U tome sve je rečeno: On će spasiti narod svoj od grijeha njegovih.
Toliko se ponizio radi nas ljudi i radi našega spasenja, potpuno nam se približio, darovao nama nedostojnima, ne samo da ga imenom zovemo, da ga u potrebi zazivamo, nego da u njegovo ime živimo i molimo i volimo kako nam je pokazao, kako nas je poučio.
Ime Isusovo oslobodi naš narod od psovke, da tvoje Ime uvijek s pobožnošću izgovaramo, samo u molitvi, samo za blagoslov.
Ime Isusovo, daj da u tvoje Ime živimo, da nas ono stalno s Bogom jedinim povezuje, u dobroti i milosti Božjoj očuva, uvijek pravi put pokaže.
Ime Isusovo, koji si vječni, a postao si rođeno djetešce da nas životom vječnim obdariš, učini da čovjek današnjice, naše obitelji i naš narod – da se životu okrenu i uvijek tvoju milost traže i s njom sve poteškoće savladaju. – Amen.