Najnovije vijesti
Naslovnica / Preporučamo / Proslava sv. Mihovila

Proslava sv. Mihovila

Tradicionalnom procesijom šibenskim ulicama započela je svetkovina sv. Mihovila, sveca zaštitnika grada Šibenika i šibenske biskupije. Euharistijskim slavljem je predsjedao biskup Željeznoga Egidije Živković. Pozdravnu je riječ uputio domaćin, šibenski biskup mons. Ante Ivas.

procesija mihovil

Biskup Živković je u propovijedi, koju su vjernici s velikim zanimanjem pratili, iskazao osobnu radost što je došao u Šibenik i što kao gradišćanski Hrvat sudjeluje u proslavi sv. Mihovila. Doznao sam da ste poput sv. Mihovila unatoč svim burama i neverama stajali na braniku Crkve i domovine. Na ovim prostorima još od iseljavanja i  progona gradišćanskih Hrvata događali su se mnoge borbe između dobra i zla, povijest ove zemlje ispisana je krvlju mnogih mučenika i branitelja, a da nije bilo sv. Mihovila zaštitnika i uskoro svetog kardinala Alojzija Stepinca davno bi kao narod bili pretvoreni u prah i pepeo, istaknuo je biskup Živković i nadodao da dobro uvijek pobjeđuje zlo, ljubav mržnju, a  križ smrt i zato je sv. Mihovil danas simbol snage, uspješnosti i slobode. 

sv. mihovil1

Biskup je istaknuo i važnost promicanja solidarnosti zbog ljudi koji žele u ovoj zemlji živjeti, školovati se i raditi. Ne uskraćujte čovjeku pravo na dostojanstven život i zalažite se za trajne vrijednosti, budite budni jer sotona nije izgubila svoju moć – rekao je mons. Živković.

Podsjetio je o. biskup i na problem izbjeglica, ali je i ohrabrio vjernike da budu meka srca i pomognu ljudima koji su u potrazi za slobodom i boljim životom. I Hrvatska je dokazala ovih dana svoju veliku solidarnost. Imajmo na umu da je svaki čovjek pod ovim nebom Božje stvorenje i ima svoje dostojanstvo. Ali ne smijemo zaboraviti da prvo moramo biti solidarni prema tisućama nezaposlenih, gladnih i kreditima zaduženih ljudi u samoj Hrvatskoj, i zaključio, u nama uvijek mora biti prisutna Mihovilova borba, neumorna i poštena, vojnička ali produhovljena s ujedinjenom inteligencijom hrvatskog naroda.

U Šibenik su danas, na proslavu svetog Mihovila, stigli i vjernici iz svih župa šibenske biskupije, mnogi obučeni u narodnu nošnju, ponosno hodajući ispod barjaka svojih župa.

sv-mihovil18