Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Biti Kristovi svjedoci (Krštenje Gospodinovo – B)

Biti Kristovi svjedoci (Krštenje Gospodinovo – B)

U evanđelju sv. Marka ne nalazimo ni opis Isusova rođenja ni opis Isusova djetinjstva. Marko na početku svoga evanđelja opisuje djelovanje Ivana Krstitelja u pustinji i njegov asketski život, način kako se hranio skakavcima i kako je nosio odjeću od devine kože. Ivan krsti na Jordanu i jednog dana među drugim mnoštvom svijeta iz Jeruzalema i okolice dolazi i Isus da se krsti. Tek s ovim činom krštenja, s tim prvim javnim nastupom Isusa Krista, Marko detaljno opisuje Isusov život, njegovo propovijedanje, čudesa koja je činio i sve drugo, do smrti i uskrsnuća. I ovo je sada najvažnije: Isus se ne pojavljuje na krštenju kod Ivana kao neki samozvanac, koji bi se poslužio svojom moći i rekao: ja sam od Boga poslani Mesija. Ne. Isus to ne čini. Naprotiv, Isus stoji u redu s grešnicima, stoji u redu s ljudima kojima je potrebno krštenje, kojima je potrebno obraćenje iako to njemu nije trebalo. Ali, Isus se i u ovoj situaciju pokazuje samo kao pravi čovjek. Ivan Krstitelj za njega svjedoči. Isus će uvijek i ponovo tražiti svjedoke. On će svojim učenicima reći: Vi ste tomu svjedoci. Stoga je Svetom Marku bilo bitno citirati svjedočanstvo Ivana Krstitelja, proroka na pragu iz Staroga u Novi zavjet te time pokazati Židovima da je Isus onaj dugo očekivani i najavljivani Mesija. Krstitelj koji uživa veliki ugled u narodu javno svjedoči: „Nakon mene dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.“ Sv. Marko opisuje čin Isusova krštenja na Jordanu, a što je bilo još najvažnije on donosi svjedočanstvo Neba pa kaže: „ I odmah, čim iziđe iz vode, ugleda otvorena nebesa i Duha poput goluba gdje silazi na nj, a glas se zaori s neba: „Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina“! S ovim svjedočanstvom s neba sv. Marko ističe kako to nije bio samo čin Ivana Krstitelja nego prije svega i nadasve to je čin i svjedočanstva Oca nebeskoga: „Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina!“ Svetom Marku nije bilo dovoljno da činu Isusova krštenja svjedoče samo Ivan i mnoštvo naroda na rijeci Jordanu, nego to potkrjepljuje i donosi svjedočanstvo Oca nebeskoga. Ove svjedočke riječi s Neba kao i ova slika Isusova krštenja pratit će Isusa na njegovom putu prema Golgoti. Prije Isusove muke, na brdu Preobraženja, čule su se gotovo pa iste riječ s neba: „Ovo je Sin moj, Ljubljeni, njega slušajte“! Isus će i za ovu prigodu imati svjedoke. Bit će to trojice njegovih učenika: Petar, Jakov i Ivan. Isus se oslanja i na čovjeka, na svoje učenike uza svu njihovu slabost. Isus se oslanja i na nas danas. Stoga se moramo upitati koju ulogu igra naše krštenje. Što se dogodilo nakon našega krštenja i sakramenta potvrde u kojem smo mi također kršteni vodom i Duhom Svetim? Biti kršten znači biti svjedok i to ne bilo čiji ili za bilo koga nego za Isusa Krista. Danas smo svjedoci mi. Krštenje nas osposobljuje da budemo svjedoci Kristovi. Dakle, ne možemo govoriti o Isusovu krštenju a da ne mislimo na vlastito krštenje, na njegovo značenje za nas osobno, za Crkvu kojoj pripadamo, za naš život kao onih koji se priznaju Kristovim svjedocima. Čin Isusova krštenja bio jedinstven i neponovljiv. I naše krštenje bilo je jedincato i neponovljivo. Duh se Sveti nastanio u nama: Hram smo Duha Svetoga, kaže Apostol. Vjerujemo da je sam Bog za svakog i svaku od nas kod našega krštenja rekao: „Ti si sin moj, kći moja!“ Bog nas prihvaća i ljubi. Nema veće sreće od saznanja da smo ljubljeni i to od našeg Stvoritelja. On nas prihvaća sa svim našim dobrim i manje dobrim stranama. Isusa je nakon njegova krštenja ljubav Oca nebeskoga povela u pustinju na pripremu za najveća djela. Sa sviješću da ga Otac nebeski ljubi, da je Sin njegov Isus će podnijeti najteža iskušenja pa i samu smrt na križu radi našega spasenja.
Zaključimo ovo razmišljanje o današnjoj svetkovini Isusova krštenja mislima da je Isus započeo svoj javni nastup, da je za njega nastupilo jedno novo vrijeme, nastupio je jedan novi početak, početak svjedočenja Božje ljubavi.
Sjetimo se našega krštenja i potvrde, obećanja koja smo na potvrdi, na krizmi dali, obnovimo to i danas kako bi mogli u ovom našem vremenu koje je puno izazova biti svjedoci Božje ljubavi za svakoga čovjeka. Ako se budemo trudili živjeti i svjedočiti našu vjeru u Božju ljubav možemo se nadati nagradi i Božjem priznanju za svakoga od nas: Ti si moja ljubljena kćer; Ti si moj ljubljeni sin. U tebi mi sva milina.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Mk 1, 7-11

U ono vrijeme: Propovijedao je Ivan: »Nakon mene dolazi jači od mene. Ja nisam dostojan sagnuti se i odriješiti mu remenje na obući. Ja vas krstim vodom, a on će vas krstiti Duhom Svetim.«
Onih dana dođe Isus iz Nazareta galilejskog i primi u Jordanu krštenje od Ivana. I odmah, čim izađe iz vode, ugleda otvorena nebesa i Duha poput goluba gdje silazi na nj, a glas se zaori s nebesa: Ti si Sin moj, ljubljeni! U tebi mi sva milina!