Najnovije vijesti
Naslovnica / IZ ŽIVOTA ŽUPE / Hodočašće u Italiju, drugi dan (22. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, drugi dan (22. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, drugi dan
(22. travnja 2019.)

U jutarnjim satima, pod vodstvom spretnog i okretnog fra Šimuna Markulina, došli smo u Loreto gdje smo posjetili poznato svetište Gospe Loretske. Naime, u tom svetištu nalazi se kućica Blažene Djevice Marije u kojoj joj je naviješteno da će Riječ tijelom postati. Potom smo se uputili prema Asizu, gradu kojeg nazivamo kolijevkom franjevaštva. Naime, sv. Franjo – utemeljitelj Franjevačkog reda – rodio se u Asizu, tu je bio kršten i doživio susrete s Gospodinom presudne za njegovo obraćenje. Posjetili smo Gornju i Donju baziliku sv. Franje te kriptu u kojoj se nalazi svečevo tijelo. Potom smo posjetili Novu crkvu u kojoj se nalazi maleni zatvor u kojem je otac sv. Franje, Pietro Bernardone, zatvorio svoga sina pokušavši ga i na taj način odvratiti od puta na koji ga je pozvao Gospodin. Posjetili smo i Katedralu sv. Rufina, rodnu kuću sv. Klare te crkvu Sv. Klare u kojoj se nalazi svetičin grob i originalni križ iz crkvice Sv. Damjana s kojeg je Isus sv. Franji progovorio: “Popravi moju Crkvu koja se, kako vidiš, sva ruši.” Dan smo zaključili posjetom Bazilici Marije Anđeoske u kojoj se nalazi malena crkvica Porcijunkula. U toj se crkvici Franjevački red rodio i toliko je bila mila sv. Franji da je braći zapovjedio da ju nikada ne smiju napustiti. Hvala Bogu što nas je blagoslovio ovim predivnim hodočasničkim danom.