Najnovije vijesti
Naslovnica / IZ ŽIVOTA ŽUPE / Hodočašće u Italiju, peti dan (25. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, peti dan (25. travnja 2019.)

Hodočašće u Italiju, peti dan
(25. travnja 2019.)

Dan smo započeli napuštanjem hotela Jonico u Rimu te krenuli prema Lateranskoj bazilici, majci i glavi svih crkava na svijetu. Lateranska bazilika posvećena je dvojici Ivana: Ivanu Krstitelju i Ivanu Evanđelistu. Razgledavši baziliku kojom dominiraju kipovi apostola, uputili smo se prema Svetim skalama. Naime, ove su skale vodile u pretorij tvrđave Antonia u kojoj je Pilat osudio Isusa na smrt. Po tim je skalama hodao sam Isus Krist. Hodočasnici su imali jedinstvenu priliku na koljenima prijeći Svete skale bez drvene zaštite na njima. Naime, nakon restauracije vjernicima je, po prvi put nakon četiri stoljeća, ostavljeno dva mjeseca na raspolaganju za prolazak preko Svetih skala bez drvenog pokrova na njima. Tu smo se i susreli sa hodočasnicima iz Runovića te njihovim župnikom fra Mladenom Prolićem i vodičem fra Jurom Hrgovićem. Posebno je bilo dojmljivo posjetiti baptisterij Lateranske bazilike gdje se u pokrajnjoj kapelici nalazi mozaik salonitanskih mučenika od kojih je najpoznatiji Sv. Dujam. Krenuvši dalje od Papinskog sveučilišta Lateran preko Vie Merulane, vidjeli smo još dva papinska sveučilišta: Antonianum i Alfonsiana. Na red je došla i još jedna od četiri velike rimske bazilike, a to je bazilika Sv. Marije Velike. Razgledavši baziliku imali smo slobodno vrijeme za odmor, kupovinu suvenira i ručak. Kako bi ispunili drevni zavjet hodočasnika u Rim – vidjeti Papu i posjetiti četiri glavne bazilike – uputili smo se prema bazilici sv. Pavla. Posjetivši i četvrtu baziliku, hodočasnicima je bilo jako teško odlučiti koja bi im bazilika bila najljepša i najupečatljivija. Kako god bilo, svaku od njih možemo smatrati duhovnom oazom našega vremena. Hodočašće smo nastavili uputivši se prema San Giovanni Rotondu, svetištu sv. padra Pia. Putem ćemo proći kroz regiju Molise u kojoj Hrvati prebivaju već pet stoljeća te se zaustaviti u njenom glavnom gradu Campobasso.