Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Nada u bolje sutra (Sv. Marija Bogorodica, Nova godina – B)

Nada u bolje sutra (Sv. Marija Bogorodica, Nova godina – B)

Evo nas na početku još jedne nove godine. Iako je početak nove, ne možemo a da na pogledamo na „staru“, prošlu godinu koja je bila veoma turbulentna posebice za nas Hrvate. Stara, netom završena godina jako nas je obilježila i ostavila bolne ožiljke. Osim što nas je zahvatila svesvjetska koronapandemija, neke krajeve Hrvatske zahvatio je i razoran potres i to našu metropolu – Zagreb i njegovu okolicu u proljeće i prije nekoliko dana i središnju Hrvatsku – Sisak, Petrinju, Glinu i njihovu okolicu koji je bio puno razorniji nego onaj prije par mjeseci u Zagrebu i okolici . A što je najstrašnije, ucvilio je nekoliko obitelji poginulih u Petrinji, Glini i okolici. Sutra je i Dan žalosti. Ispunimo ga molitvom za postradale. Međutim, kao i uvijek Hrvatska je najjača kada je najslabija. Ovoliko empatije, solidarnosti, materijalne i svake druge pomoći rijetko se gdje u svijetu može vidjeti kao kod nas.
Iako se ova prošla godina pokazala ne baš kao odveć uspješna mi smo i u nju prije godinu dana ulazili ili započeli je s velikom nadom i očekivanjima. I uza sve to što svjedočimo da nisu sva naša očekivanja bila ispunjena, mi s istom nadom i velikim očekivanjima ulazimo i u ovu novu 2021. godinu. To činimo zato jer smo i vjernici, a vjernika krasi nada u bolje sutra, u bolji svijet, u bolji život, u život vječni. Nije onda čudo što Crkva započinje današnjom uzvišenom svetkovinom – Svetkovinom Svete Bogorodice Marije. Onu crkvenu-liturgijsku – svoju novu godinu započela je Crkva još s prvom nedjeljom došašća, a ovu Novu – građansku započinje sa svetkovinom Svete Marije Bogorodice. Zašto Crkva počinje Novu godinu s ovom svetkovinom? A s kim bi drugo ako ne s Onom koja je Bogorodica, s Onom koja je rodila Sina Božjega, porodila tako dugo očekivanoga Mesiju – Krista-Pomazanika Božjega – Emanuela – s nama Bog. Dakle, Crkva započinje ne samo Novu godinu, nego i svaki novi dan s Bogom i Bogorodicom. Svaki novi početak počinje s novim Čovjekom, novim Adamom, kojeg rađa Djevica Marija, a budući je rodila Sina Božjega dobiva ime: Bogorodica. Crkva nam s Marijom daje primjer kako inače živjeti život i kako gledati u budućnost. Na primjeru Marijina života možemo odčitati ljudski život na zemlji koji je isprepleten sa svim onim što život jednog čovjeka ili obitelji nosi. Marija i Josip nisu našli prikladno prenoćište u najkritičnijem trenutku života, u trenutku rođenja Isusa, nego štalu. Međutim oni nisu očajavali. Naprotiv, prihvatili su to, a da nisu proklinjali svijet oko sebe. Josip i Marija moraju napustiti pred krvoločnim Herodom svoju zemlju i otići u tuđinsku zemlju samo zato da sačuvaju život svoga Djeteta. To isto Dijete pravi neprilike svojim roditeljima ostajući u Jeruzalemu a da nije obavijestio Majku i Josipa. I tako sve do Isusova javnoga nastupa, njegovog uhićenja i pogubljenja na križu, sve do uskrsnoga jutra. Sve je to Marija proživljavala, nosila u svom srcu uvijek predana u volju Božju. Sve je prihvaćala pa i najbolnije trenutke s onim svojim: Neka mi bude po riječi tvojoj. Crkva nam pruža danas na Marijinu svetkovinu evanđelje koje govori o tome kako su betlehemski pastiri pohodili Mariju, Josipa i novorođenče i ispripovijedali sve ono što im je rečeno o tom djetetu. Ovo je godina sv. Josipa. Za nas kršćane idealna prilika malo dublje promišljati o Josipovu životu, o svemu onome što je on proživljavao i kako je on svoje probleme rješavao. Sa sigurnošću možemo reći da nije gledao u horoskope i zvijezde što će mu donijeti nova godina i budućnost u životu nego je slušao glas Božji koji mu se uvijek i ponovo javljao u snu. Sve je to Josip prihvaćao kao volju Božju. Pa, evo, i nama dakle prilike da na početku Nove godine sve naše, naš život i našu budućnost povjerimo Bogu a manje našim snovima i nestvarnim željama. Zato je vrlo važno danas, na Novu godinu, na svetkovinu Svete Marije Bogorodice, u godini sv. Josipa razmišljati o tajni Božjeg spasiteljskoga djela, i o svemu onome što je učinio za nas dajući nam kao primjer sv. Obitelj, obitelj Isusa, Marije i Josipa, da poput njih prihvatimo život kao dar iz Božje ruke. Sveta Bogorodice, Marijo, Majko, moli za nas na početku ove nove godine i prati nas svojim zagovorom. Sv. Josipe tvom moćnom zagovoru preporučamo naše obitelji, našu Domovinu, posebice obitelji pogođene potresom da što prije riješe svoje stambeno pitanje. Preporučamo ti čitavu ovu godinu koja je pred nama i čitavi naš život.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Lk 2,16-21

U ono vrijeme: Pastiri pohite u Betlehem i pronađu Mariju, Josipa i novorođenče gdje leži u jaslama. Pošto sve pogledaše, ispripovjediše što im bijaše rečeno o tom djetetu. A svi koji su to čuli divili se tome što su im pripovijedali pastiri. Marija u sebi pohranjivaše sve te događaje i prebiraše ih u svome srcu. Pastiri se zatim vratiše slaveći i hvaleći Boga za sve što su čuli i vidjeli kako im je bilo rečeno.
Kad se navršilo osam dana da bude obrezan, nadjenuše mu ime Isus, kako ga je bio prozvao anđeo prije njegova začeća.