Najnovije vijesti
Naslovnica / PROPOVIJEDI / Novi početak (1. korizmena nedjelja – B)

Novi početak (1. korizmena nedjelja – B)

Crkva nas na prvu nedjelju korizme izborom današnjeg prvog liturgijskog čitanja vraća na početak, na Knjigu postanka, iz koje nam donosi zanimljivo čitanje u kojem se govori o Noi s kojim Bog sklapa savez. Bog sklapa savez i s njegovom obitelji kao i sa svim živim bićima u korablji za jedan sasvim novi početak nakon strašnoga potopa. I današnje evanđelje vraća nas na jedan početak, na početak Isusovog javnog djelovanja. Evanđelje nas najprije podsjeća na njegov boravak u pustinji u koju ga je bio odveo Duh Božji nakon njegova krštenja. Isus je kao čovjek u pustinji bio kušan od sotone. Sve kušnje Isus je nadvladao i kao pobjednik vraća se u Galileju gdje započinje s navještajem Božje radosne vijesti riječima: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje. Obratite se i vjerujete evanđelju!“ I mi se nalazimo na jednom novom početku, na početku korizme u koju smo ušli Isusovim riječima: „Obratite se i vjerujte evanđelju“. Bog započinje s čovjekom uvijek nanovo. Tako je od samog čina stvaranja kada je Bog čovjeka pozvao u život stvorivši ga od praha zemaljskoga i udahnuvši mu dah života. Uvijek i ponovo vraća Bog čovjeka u život. Nakon pada u grijeh, bolje rečeno u smrt u raju zemaljskome Bog čovjeka vraća u život. Baš tu, u zemaljskom raju Bog čovjeku obećava „Novog Čovjeka“ koji će satrti glavu svakom zlu. Bog priprema Nou za jedan novi početak. Bog ne želi da čovjek propadne. Međutim čovjek se toliko izopačio da je Bog dopustio da potop ovlada zemljom i sve uništi osim pravednoga Noe, njegove obitelji i svih vrsta životinja koje je Noa na Božji nagovor uzeo sa sobom u korablju koji će nakon potopa započeti novi život. Taj novi život dariva Bog sklapajući savez s čovjekom i svim živim bićima koji su se našli u korablji i kao znak toga saveza bit će duga koja spaja oblake i zemlju odnosno nebo i zemlju i Boga će podsjećati na sklopljeni savez. Bog je darovatelj života i začetnik i inicijator svakog novoga početka. Možda se pitamo: Zašto je čovjek Bogu toliko važan da ga nakon svakog njegova pada u grijeh, u zlo opet i ponovo podiže u novi život? Slijedeći Bibliju i njezina izviješća od Knjige postanka pa do Knjige Otkrivenja vidjet ćemo zašto Bog voli čovjeka. Voli ga zato što je njegovo stvorenje, a posebno zato što je čovjek jedino stvorenje koje je stvoreno na sliku i priliku Božju. I kao takvoga Bog ga je toliko zavolio da je i sam htio postati čovjek u svom Sinu Isusu Kristu. U Bogočovjeku – Isusu Kristu – Sinu Božjem sklopljen je konačni savez Boga i čovjeka koji više nikada neće biti razvrgnut. Svi savezi koje je Bog sklapao s ljudima, s Mojsijem i svaki drugi savezi Boga i čovjeka do Isusa Krista bili su samo privremeni. Samo savez u Isusu Kristu je konačni jer je sklopljen u krvi Isusa Krista Sina Božjega. Korizma je idealno vrijeme koje nas izravno podsjeća na savez s Bogom u Isusu Kristu. Ovaj početak korizmenog vremena koje se razlikuje od svih drugih godišnjih i liturgijskih vremena stavlja nam pred oči sve ono što je Bog za nas učinio. Korizma je jedan novi početak ali isto tako vrijeme novih, naših, ljudskih obećanja. Pokušajmo se samo sjetiti koliko smo puta dosada započinjali korizmu s novim obećanjima sebi i Bogu. Ovdje ne mislim samo na neka naša tjelesna odricanja kao što su hrana, piće ili odricanja od duhana ili drugih naših užitaka ili poroka, nego više mislim na naše obraćenje, na početak jednog novog života kako prema Bogu tako prema sebi i drugom čovjeku. U svim našim počecima uzor nam je Isus Krist. Isus započinje svoje javno djelovanje svojim krštenjem na rijeci Jordanu. To je za Njega bio početak jednog drugog, novoga života. Novi početak moguć je samo s Duhom Božjim. I Isus je pošao u pustinju i započeo novi život s Duhom koji ga je nagnao u pustinju. Možda ćemo pomisliti i reći lako je bilo Isusu. Ne, ne! Pustinja je mjesto samoće i kušnje i za Isusa. Od toga nije bio ni Isus oslobođen. U pustinji Isus doživljava ljudsku samoću. U takvim situacijama dolazi do izražaja sve ono naše ljudsko, ono što su doživjeli Adam i Eva u zemaljskom raju stojeći pred stablom spoznaje dobra i zla. Čovjek stoji pred iskušenjima. U takvim situacijama nastupa glad za hranom, glad i žeđ za slavom i moći, žudnja za vladanjem i ovladavanjem sa svime oko sebe. Kao čovjek ni Isus nije bio pošteđen iskušenja. Evanđelje nadodaje da je bio okružen divljim zvijerima. Ne podsjeća li to na zmiju u raju zemaljskom? Međutim, ovdje je Novi čovjek, novi Adam, ovdje je Isus, naravno, čovjek ali, Sin Božji. Nije podlegao ni jednoj kušnji. Naprotiv, njemu su anđeli služili, piše sv. Marko u današnjem evanđelju. Kako vidimo iz današnjega evanđelja Isus je izišao iz pustinje, iz mjesta osamljenosti i kušnje ojačan i s novom snagom. On će nadvladati i tužnu vijest Ivanova uhićenja i započeti svoju zadaću za koju je i došao na ovaj svijet, započet će navještaj kraljevstva Božjega pa kaže: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje. Obratite se i vjerujte evanđelju!“
Da, ovo troje je najvažnije. Važno je znati da smo pozvani u vrijeme i da ga moramo ispunjati dobrim djelima. Bog nam nudi još jedan novi početak. Na nama je da ga prihvatimo i pokušamo iskoristiti. Međutim, to je moguće samo ako smo svjesni zbog čega to trebamo činiti. Smisao našega života je kraljevstvo Božje. A njega zadobiti moguće je samo obraćenjem i vjerom u evanđelje. To je taj još jedan novi početak koji nam se nudi i ove korizme. A to se može samo ako smo u savezu s Bogom. Isuse, blagoslovi naš novi, ovogodišnji korizmeni početak, početak obraćenja i vjere evanđelju.

fra Josip Klarić

Evanđelje: Mk 1, 12-15

U ono vrijeme: Duh nagna Isusa u pustinju. I bijaše u pustinji četrdeset dana, gdje ga je iskušavao Sotona; bijaše sa zvijerima, a anđeli mu služahu.
A pošto Ivan bijaše predan, otiđe Isus u Galileju. Propovijedao je evanđelje Božje: »Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!«